Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Działania prowadzone w związku z intensywnymi opadami deszczu

2020.10.16

W województwie śląskim straż pożarna odnotowała prawie 900 zdarzeń w związku z intensywnymi opadami deszczu (od godz.00:00 13.10.br. do godz.06:00 17.10.br.). W działania zaangażowanych było ponad 1000 zastępów PSP i OSP.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: cieszyńskim, bielskim i m. Bielsko-Biała, wodzisławskim, raciborskim i rybnickim.

Strażacy prowadzą działania polegające głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, posesji i dróg. Budowaniu i umacnianiu wałów, udrażnianiu studzienek i przepustów wodnych oraz usuwaniu, przewróconych przez wiatr drzew.

Działania z dnia 13 i 14 października 2020r.:

  • Wodzisław Śląski ul. Chrobrego - przy trzech posesjach postawiono rękawy przeciwpowodziowe (na długości 45m), mające na celu zabezpieczenie budynków mieszkalnych przed napływem wody z rzeki Leśnicy.
  • Przyszowice ul. Brzeg (pow. gliwicki) - podtopiony został odcinek drogi w pobliżu jednej z posesji. Zbudowano wał z worków z piaskiem (na długości 4m). W godzinach popołudniowych (13.10.br. ), w związku z dalszym napływem wody, umocniono wał oraz pompowano wodę napływającą z rzeki Jesienica. Ze względu na zagrożenie podtopieniem, w dniu 14.10.br. podjęto decyzję o ewakuacji zwierząt z pobliskiego gospodarstwa.
  • Grzegorzowice ul. Odrzańska (pow. raciborski)– rozstawiono zapory szandorowe w przerwie wału na jezdni prowadzącej do przeprawy promowej.
  • Katowice ul. Grota Roweckiego – ułożono wał z worków z piaskiem (na długości ok. 200m) w celu zabezpieczenia budynków mieszkalnych przed rozlewiskiem powstałym przy korycie rzeki Mlecznej.

 

Przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzekach odnotowano w 7 stacjach, stanów alarmowych w 7 stacjach: na Odrze (Chałupki, Krzyżanowice, Racibórz - Miedonia, Olza), Pszczynce (Pszczyna, Mizerów-Borki), Brynicy (Kozłowa Góra).

13.10.2020r. Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatow: bielskiego i m.Bielsko - Biała, cieszyńskiego, wodzisławskiego, raciborskiego oraz żywieckiego.

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcie: KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, KM PSP w Gliwicach