Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wzrasta liczba osób podtrutych tlenkiem węgla

2020.10.19

W ostatni weekend (od 16 do 18 października 2020br.) jednostki ochrony przeciwpożarowej w województwie śląskim interweniowały 12 razy przy zdarzeniach, związanych z uwolnieniem się tlenku węgla oraz 11 pożarach w budynkach mieszkalnych. Głównymi przyczynami wypadków w tych zdarzeniach była nieszczelność przewodów kominowych, niedrożność przewodów kominowych, wentylacyjnych oraz nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. W zdarzeniach 1 osoba poniosła śmierć, a 14 zostało poszkodowanych (podtrucie tlenkiem węgla).

18 października stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP w Zawierciu otrzymało zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Drużkowa. Po dojeździe na miejsce zastępów straży pożarnej przystąpiono do działań gaśniczych i ewakuacji z budynku poszkodowanej kobiety, którą przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Pomimo podjętej reanimacji lekarza stwierdzono jej zgon. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej zaprószenie ognia w pobliżu pieca węglowego.

Tego samego dnia w Świętochłowicach doszło do podtrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu przy ul. Barlickiego. Strażacy zostali zadysponowani do zabezpieczenia lądowania LPR,  w międzyczasie otrzymali informacje, że ratownikom medycznym udzielającym pomocy kobiecie i dziecku w jednym z mieszkań, miernik tlenku węgla wykazał obecność gazu. W chwili przybycia Kierujący Działaniami Ratowniczymi uzyskał informację od ratownika medycznego, że w jednej z karetek znajduje się dziecko, któremu po reanimacji (przeprowadzonej przez ZRM) przywrócono czynności życiowe. Strażacy udali się do budynku w celu wykonania pomiarów, które wykazały obecność tlenku węgla. Pomogli ewakuować z budynku kobietę, a także udzielili wsparcia podtrutym ratownikom medycznym. Wszyscy zostali zabrani do szpitali. Następnie strażacy ponownie dokonali pomiarów, w mieszkaniu w którym doszło do zatrucia oraz w lokalach sąsiednich.

17 października do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Cieszynie wpłynęło zgłoszenie o zadziałaniu czujnika tlenku węgla w jednym z mieszkań w Wiśle. Na skutek zatrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiła kobieta i dziecko. Prawdopodobnym źródłem był kocioł węglowy w piwnicy oraz nieszczelność przewodu kominowego. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla we wszystkich pomieszczeniach.

16 października stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP w Będzinie otrzymało zgłoszenie o zasłabnięciu kobiety w mieszkaniu w Czeladzi. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej na miejscu był zespół ratownictwa medycznego, który udzielał już pomocy poszkodowanej kobiecie. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia oraz lokalach sąsiednich i korytarzu. Z budynku ewakuowano lokatorów i ratowników medycznych. Do szpitala przewieziono dwie osoby. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była niedrożność przewodów wentylacyjnych.

Od 1 października 2020r. do 18 października 2020r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 85 zdarzeń, w tym 41 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 19 przypadkach, w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla. W zdarzeniach poszkodowane zostały 22 osoby w tym 7 dzieci. 2 osoby poniosły śmierć.

 

Czad stanowi śmiertelne zagrożenie!
Zadbaj o właściwy stan techniczny instalacji oraz urządzeń grzewczych!
Wyposaż się w czujnik tlenku węgla!

Więcej informacji na temat kamapanii PSP "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"