Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar w katowickim szpitalu

2020.11.16

14 listopada 2020 roku, o godz. 12.11 stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach przyjęło zgłoszenie o pożarze, w pomieszczeniu kuchennym na 7 piętrze szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przy ul. Medyków.

W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, z okna na 7 piętrze wydobywał się gęsty, czarny dym. Kierujący Działaniami Ratowniczymi natychmiast zadysponował dodatkowe siły i środki.
Według informacji otrzymanej od lekarza dyżurnego szpitala, 20 pacjentów oraz 10 osób personelu medycznego zostało ewakuowanych jeszcze przed przybyciem zastępów PSP.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono że pali się jedna z sal szpitalnych na 7 piętrze oddziału chirurgii, a cały korytarz skrzydła jest zadymiony. Niezwłocznie zakręcono instalację z tlenem medycznym na tym piętrze. Pracownicy działu technicznego w trakcie działań gaśniczych odłączyli zasilanie elektryczne oraz zabezpieczyli instalację wodną i centralnego ogrzewania.
Działania gaśnicze polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego wody w natarciu do pomieszczenia objętego pożarem. Za pomocą wewnętrznej instalacji hydrantowej, znajdującej się w korytarzu tego oddziału, zbudowano dodatkową, zabezpieczającą linię gaśniczą.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do przewietrzenia kondygnacji oraz wszystkich pomieszczeń. Następnie przewietrzono oraz sprawdzono także drugie skrzydło oddziału chirurgii. Strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzili również część dachu, znajdującą się nad pomieszczeniem objętym pożarem; nie wykryto zagrożenia pożarowego.
Ponadto skontrolowano wszystkie pomieszczenia oraz korytarze na szóstym i siódmym piętrze, w celu wykluczenia obecności tlenku węgla.

W pożarze poszkodowane zostały 4 osoby z personelu medycznego (pielęgniarki podtruły się gazami pożarowymi), które przeprowadziły ewakuację już w częściowo zadymionym oddziale chirurgicznym.

Powierzchnia pożaru wyniosła 25m2.  W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 13 zastępów PSP, zespoły ratownictwa medycznego, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, policja, pogotowia: gazowe i energetyczne. Działania zakończono o godz.17.05.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcia: KM PSP w Katowicach