Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Żorach

2020.11.29

28 listopada 2020 roku, o godz.16:50 stanowisko kierowania KM PSP w Żorach otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań na Osiedlu 700 lecia Żor. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, potwierdzono że w łazience znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Natychmiast przystąpiono do udzielania pomocy poszkodowanemu. Niestety, pomimo niezwłocznie podjętej resuscytacji mężczyzna zmarł (lat 72). W mieszkaniu przebywały jeszcze dwie kobiety, które ewakuowano i udzielono im pomocy. 
Strażacy wykonali pomiary w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, wykazały one stężenie tlenku węgla. Pomiary wykonano także w lokalach, w całym pionie budynku. Prawdopodobnym źródłem emisji tlenku węgla był niesprawny piec gazowy.


Od 1 października 2020r. do 28 listopada 2020r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 296 zdarzeń, w tym 159 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 49 przypadkach, w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla. W zdarzeniach poszkodowanych zostało 48 osób w tym 15 dzieci. 3 osoby poniosły śmierć.

Czad stanowi śmiertelne zagrożenie!
Zadbaj o właściwy stan techniczny instalacji oraz urządzeń grzewczych!
Wyposaż się w czujnik tlenku węgla!

Więcej informacji na temat kampanii PSP "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"