Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Śląscy strażacy oddali osocze

2020.12.28
Śląscy strażacy oddali osocze

W okresie świąt Bożego Narodzenia strażacy z województwa śląskiego, którzy chorowali na Covid-19, odpowiadając na apel Komendanta Głównego PSP, wzięli udział w akcji „Śląscy Strażacy oddają osocze”, wspomagając tym leczenie innych osób, chorujących w wyniku zakażenia koronawirusem.

W akcji, która trwała od 15 do 28 grudnia 2020 roku osocze oddało (po przejściu wstępnych badań i zakwalifikowaniu się jako dawca) 62 strażaków pełniących służbę w komendach powiatowych i miejskich PSP województwa. Akcje prowadzono w stacjach krwiodawstwa: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Raciborzu.

Terapia przeciwciałami, które znajdują się w surowicy krwi osób po przebytej chorobie Covid-19, jest jedną z metod leczenia ciężkich przypadków zakażenia. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, a podanie osocza przyspiesza procesy obronne organizmu, dzięki czemu wspomaga leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Osocza nie da się wyprodukować, można je pozyskać jedynie od tych, którzy już przeszli chorobę i wytworzyli przeciwciała. Dlatego tak ważne jest, aby oddawali je ci, którzy już pokonali zakażenie.

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach, KM PSP w Dąbrowie Górniczej